Retākās krāsas acis – zaļas un violetas

Kāda ir retākā acu krāsa? No pirmā skata vienkāršs jautājums – patiesībā diezgan sarežģīts. Par cik viena acu krāsa var būt ļoti reta vienā pasaules vietā, citā – cita. Bet zinātnieki apgalvo, ka zina retākās acu krāsas.

Zaļā – līderis

Lai gan konkrētu pierādījumu trūkst, zinātniskie avoti liecina, ka zaļači pasaulē ir tikai 2 procenti. Procentos gan šāds skaitlis izskatās smieklīgs, bet saskaitot rodas skaidrs, ka tie ir 146 miljoni pasaules iedzīvotāju vai citādi – vairāk nekā Meksikas vai Japānas populācija. Kad vienā pasaules vietā zaļači ir pilnīgi normāli, citās – tādu pavisam nav. Tieši tādēļ šis procents ir diezgan mazs.

Tā pat ir bieža kļūda – zaļačus jaukt ar brūnu acu īpašniekiem. Vislabāk pavērot atšķirību dienas gaismā, salīdzinot brūnaci ar zaļaci. Atšķirībai vajadzētu būt acīmredzamai.

Zaļa acu krāsa vispopulārākā ir Ziemeļu un Centrālajā Eiropā, lai gan zaļači var gadīties arī Dienvideiropā, kā arī – Rietumāzijā. Daudzās pasaules valstīs populārākās ir brūnas acis, bet dažu iedzīvotāju populācijā dominē zaļas un zilas krāsas acis.

Vienas no šīm valstīm ir Skotija un Īrija, kur pat 86 procentiem iedzīvotāju ir zilas vai zaļas acis. Islandē šis skaitlis ir vēl lielāks, īpaši starp sievietēm – šeit pat 89 procenti. Runā, ka zaļas acis visbiežāk ir sievietēm. Vēl neticamāk ir tas, ka zaļas krāsas acis var būt jeb kuras rases cilvēkam, jeb kurā pasaules vietā.

Violetas acis

Otra acu krāsa pēc retuma – violeta. Teiksiet, vai vispār ir violetas krāsas acis? Bet tieši ar tādām acīm ir populāra Elizabeth Taylor. Apstiprina, ka viņas acis ir tik spilgti zilas, ka pie noteikta apgaismojuma tās kļūst pilnīgi violetas. Nepietiek ar to, slavenībai ir dīvaina ģenētiska mutācija – divkārša skropstu līnija.
Tā pat violetas acis ir cilvēkiem ar albīnismu. Viņu āda parasti ir balta, jo viņiem trūkst melanīna pigments, bet acis – violetas krāsas (apgaismotas ar spilgtu gaismu kļūst sarkanas).

Dzīvojot Latvijā, noteikti pat nepadomātu, ka retākā acu krāsa ir zaļa. Bet tas tikai ļauj justies mazliet īpašiem, jo zaļaču mūsu pusē netrūkst. Priecājamies un lepojamies par savu ekskluzivitāti, kuri citās pasaules malās būtu saucami par eksotiku.

Leave a Reply