Daudzi cilvēki baidās sākt lietot kontaktlēcas tikai tādēļ, ka ir dzirdējuši dažādas baumas par tām. Tāpēc šajā rakstā aprunāsim baumas, šaubas un bailes – noskaidrosim, cik tās ir pamatotas.
Kontaktlēcas kaitē acīm
Viens no visbiežāk dzirdētiem mītiem par kontaktlēcām. Šis stereotips ir palicis vēl no tiem laikiem, kad kontaktlēcas par progresējošām tiešām nevarēja nosaukt – tās izraisīja skābekļa trūkumu acīm. Šodien visi kontaktlēcu materiāli neizraisa problēmas dēļ saskares ar cilvēka audiem, tie ļauj acis apgādāt ar nepieciešamo skābekļa daudzumu. Turklāt progresējoši risinājumi un kontaktlēcu dizains, lietojot šo redzes korekcijas līdzekli, ļauj nodrošināt ne tikai labumu acīm, bet arī maksimālu komfortu. Piemēroti piemeklētas lēcas ir pilnīgi drošas jūsu acīm.
Kontaktlēcas neļauj acīm elpot
Šajā apgalvojumā ir daļa patiesības – acs radzenei nav asinsvadi, tāpēc visu nepieciešamo skābekli saņem no gaisa. Pašreiz tiek pārdotas dažādas skābekļa caurlaidības lēcas, tāpēc nav grūti atrast un izmēģināt dažus atšķirīgus variantus un pārliecināties, kāda caurlaidība ir nepieciešama jūsu acīm. Problēmas rodas tad, kad ar lēcām tiek gulēts – tādā gadījumā ne tikai lēca, bet arī aizvērti acu plakstiņu traucē skābekļa piekļuvei.
Kontaktlēcas nav ērtas
Neērtas bija pirmās, stikla kontaktlēcas. Mūsdienu lēcām ir raksturīgs īpašs mīkstums, ir daudz mazākas, viegli nostiprinās un pielāgojas pie acs ābola.
Vissvarīgākais ir lēcas laicīgi mainīt un piemēroti kopt, tādējādi izvairīsieties no neērtībām.
Valkājot kontaktlēcas nedrīkst lietot kosmētiku
Noteikti būtu grūti saskaitīt cik slavenības lieto kontaktlēcas un lieliski izskatās ekrānā. Patiesība ir tā, ka nekas netraucē grimmēties, ja vien ievērojat secību: vispirms ielieciet kontaktlēcas, pēc tam krāsojieties. Ja izmantojat matu laku vai citus smidzināmus līdzekļus – aizveriet acis, lai izvairītos no ķīmisko daļiņu nokļūšanas uz lēcu virsmas.
Valkājot kontaktlēcas redze nav tik asa, kā nēsājot brilles
Patiesībā ir otrādi – lēca pieguļ pie radzenes un neierobežo perifērisko redzamību, bet brilles no acīm ir apmēram pāris centimetru attālumā un rāmji ierobežo redzamību, bet perifēriskā redzamība aiz rāmīšiem ir redzama neskaidri. Lēcas tā pat nav pakļautas laika apstākļiem – ziemā neaizraso un vasarā uz tām nelīst lietus.
Kontaktlēcas ir sarežģīti ielikt/izņemt
Jā, sākumā tas var šķist diezgan grūts uzdevums, bet ar ārsta palīdzību un dažiem padomiem, kā to izdarīt, ātri vien šis uzdevums kļūs viegls.
Kontaktlēcas izraisa infekcijas
Infekcijas izraisa nevis lēcas, bet gan lēcu saimnieka higiēnas neievērošana. Piemēram, roku nemazgāšana un acu radzenes aiztikšana ar netīrām rokām. Tā pat lēcu mazgāšana vai mitrināšana ar krāna ūdeni, kurā parasti ir pilns ar mikroorganismiem, kuri zarnām nekaitē, bet acīm gan. Ja ievērosiet ārsta norādījumus un jums būs visi svarīgākie higiēnas līdzekļi, tad uztraukties par lēcu infekcijām nevajadzēs.
Kontaktlēcas pazūd acīs, aizvirzās uz otru acs ābola pusi
Viens no smieklīgākajiem mītiem, kurš radies dēļ anatomijas ziņu trūkuma. Katram no mums acs ir pārklāta ar plānu membrānu, kura pārklāj balto acs daļu un savienojas ar iekšējo plakstiņu daļu, tādējādi neļaujot lēcai aizslīdēt tālāk vai pazust acī.
Kontaktlēcas ir dārgas
Biežos gadījumos kontaktlēcas izmaksā lētāk kā labu briļļu pāris. Pat vienas dienas lēcas, kādreiz uzskatītas par greznību, tagad ir pieejamas katram un parasti izmaksā lētāk kā tasīte kafijas.
Nobeigumam
Daudzas šaubas un bailes rodas dēļ nezināšanas, laika trūkuma informācijas meklēšanai. Kontaktlēcu tehnoloģija ir inovatīva, kas maksimāli eliminē neērtības faktorus. Cena, kura agrāk bija augstāka, tā pat ir kritusi dēļ tehnoloģijas sasniegumiem. Radušās problēmas biežāk ir saistītas ar sliktu lietotāju higiēnu nevis ar pašām lēcām. Priecājamies, ja izkliedējām šaubas un sniedzām noderīgu informāciju. Neaizmirstiet, ka rodoties šaubām par lēcām variet griezties pie tuvākā acu ārsta, kurš jums sniegs visu nepieciešamo informāciju.