Gulēšana ar lēcām – bīstama. Mīts vai realitāte?

Visi lēcu lietotāji zina, ka gulēšana ar lēcām var kaitēt acīm, bet ne visi zina, kāpēc un ne visi saprot risku. Tā pat daudziem nav skaidrs vai tas ir bīstami tikai teorētiski, vai ir reāls iemesls bailēm. Rakstā aprunāsim procesus, kas notiek guļot ar lēcām un kādas sekas var izraisīt.

Kas notiek guļot?

Gulēšanai ar lēcām ir ietekme uz skābekļa nokļūšanu radzenē. Radzene – apmēram bankas kartes biezuma acs pārklājums. Tam nav asinsvadu un ar skābekli aprūpējas tikai caur saskari ar skābekli. Kad esam ar lēcām, skābekļa nokļūšana radzenē samazinās, bet vēl vairāk samazinās, kad guļam ar lēcām aizvēruši acu plakstiņus. Tā pat, nav svarīgi cik piesardzīgi būsiet, lēcas kļūst netīras. Pat rūpīgi tās kopjot uz tām krājas olbaltumvielu un mikrobu aplikumi. Aizverot acis, dēļ mitruma un siltuma, rodas labvēlīga vide mikroorganismu vairošanās.

Bez skābekļa radzene sāk pūsties un uzpūšas pietiekami, lai uz lēcas virsmas esošās baktērijas sasniegtu radzenes virsmas šūniņas. Pie acs pielipušās parazītu baktērijas sāk baroties ar acs šūniņām, tādējādi infekcijas, kā arī iekaisuma ticamība palielinās septiņas reizes.

Varbūt piecpadsmit minūšu miegs nenodarīs lielu ļaunumu?

Salīdzinot ar astoņām stundām miega, piecpadsmit minūtes šķiet nedaudz, bet speciālisti brīdina, ka tas ir tas pats kā spēlēt krievu ruleti – jo ilgāks miegs, jo lielāks risks.

Pagarinātās lietošanas lēcas var radīt iespaidu, ka ar tādām drīkst gulēt, bet speciālisti brīdina – miegs ar pagarinātās lietošanas lēcām tā pat var būt dažādu radzenes infekciju un iekaisumu iemesls, pat īslaicīgi iesnaužoties.

Kā zināt, ka kaut kas nav labi.

Problēmas sākas līdzīgi – rodas sajūta „kaut kas nav tā“.

Rodas sāpes, sūrstēšana, acu apsārtums, jutīgums gaismai. Izņemot kontaktlēcas diskomforta sajūtām vajadzētu stipri samazināties. Ja problēma nepāriet, nekavējoties obligāti griezties pie acu speciālista.

NOBEIGUMAM

Iztērēt 30 sekundes lēcu izņemšanai ir mazs laika posms, salīdzinot ar iztērēto laiku ārstējot infekcijas un risku kļūt aklam. Bet gadās, kad nākas nakšņot ārpus mājām, dodoties garos ceļojumos un lēcas izņemt nav iespējas. Tādā gadījumā rekomendējams tikko pamostoties acis samitrināt ar acu pilieniem. Nedrīkst kasīt vai berzēt acis, jo sausās, pielipušās lēcu maliņas var saskrāpēt radzeni un radīt ilglaicīgas sekas.

Pieskatiet savas acis un lēcas, bet rodoties šaubām griezieties pie tuvākā oftalmologa.

Leave a Reply