Noteikti vismaz reizi visā savā ilgajā kontaktlēcu valkāšanas vēsturē katram ir nācies sastapties ar šo „neveiksmi“. Tikai dažas dienas valkāta vai svarīgā dzīves brīdī ieplīsusi lēca, kad pa rokai nav rezerves lēca, noteikti daudziem ir izraisīja ne tikai treknu lamuvārdu tirādi, bet arī pamatīgu stresu. Tad kā gan pasargāties no kontaktlēcu saplīšanas?
Neaiztikt ar nagiem
Ņemot lēcu ārā no acs vai konteinera darām to ar pirkstiem un tieši šajā brīdī ir jābūt īpaši rūpīgiem un uzmanīgiem. Tas ir spēkā ne tikai garo nagu īpašniecēm – neuzmanīgs, šķiet, pavisam viegls pieskāriens ar nagu pie lēcas var to saplēst. Diemžēl, skaistuma lolotājām iesakāms nagus vienmēr īsi apgriezt. Ja nav iespējas (vai vēlmes), vismaz lēcu izņemšanai no konteinera vajadzētu izmantot speciālu pinceti.
Salīpot maliņām, lēcas atvēršanai izmantot šķidrumu
Ja tā notika, ka ņemot lēcu ārā no acs vai konteinera, salipa tās maliņas, nevajadzēt vienu no otras plēst ar pirkstiem. Ja lēcas ir īpaši izsausējušas, tādā veidā varat to sabojāt. Vislabāk lēcu atkal iemērcēt šķidrumā vai vienkārši to uzlikt uz plaukstas, apliet ar šķidrumu un pagaidīt, kamēr maliņas pašas atlips viena no citas.
Turēt lēcas mitrumā
Lēcas vienmēr ir jātur mitrumā – tam ir paredzēts kopšanas līdzeklis, kurā lēcas iemērcējamas uz nakti. Ja lēcas izsausē acīs, lēcu un acu mitrināšanai vajadzētu izmantot speciālus mitrinošos acu pilienus.
Līdz malām piepildīt lēcu konteineri
Nevajadzētu taupīt lēcu šķidrumu, kad lēcas konteinerī tiek atstātas uz nakti. Nepilni piepildītā konteinerā lēcas var izsausēt un ņemot ārā tās var saplīst. Tātad lēcu šķidrums konteinerā ir jāpielej līdz malā.
Neberzēt acis valkājot lēcas
Bieži vien aizmirstam, ka acī ir lēca un paberzējam niezošo aci. Šāda neuzmanīga rīcība var saplēst pat acī esošu lēcu. Tādā gadījumā ieplīsusī lēca var izraisīt īpaši nepatīkamu acu kairinājumu, tad valkājot kontaktlēcas ir jāizvairās no acu aiztikšanas.
Ko darīt ar ieplīsušu lēcu?
Ieplīsušu lēca nekādā gadījumā turpmāk nevar izmantot. Nelīdzenā maliņa, kas izveidojās pēc saplīšanas, ne tikai kairinās aci, izraisot svešķermeņa sajūtas, bet var arī kaitēt pašai acs radzenei. Ja ir aizdomas, ka acī esošā lēca saplīsa, tā steidzami ir jāizņem no acs, lai izvairītos no nopietnākiem kaitējumiem.