Pulkstenis 6 no rīta. Ar veiklu rokas kustību apklusini rīta miera traucētāju – modinātāju. Ar mokām izrāpies no gultas un kā zombijs velcies uz vannas istabas pusi. Pirmie aukstā ūdens pilieni nepatīkami notek pār aizmigušo ķermeni, bet lēnām modina apziņa un atlipina acis. Steidzīgi ieliec kontaktlēcas, iztīri zobus, lec pirmajās, pa rokai pagadījušās biksēs, uzvelc vakardienas kreklu, krūzītē ielej karstu kafiju, izdzer pāris malkus un ej ārā pa durvīm, kur tevi atplestām rokām sagaida jauna diena. Stop, stop, stop… Vai tiešām piemēroti tai sagatavojies?
Visticamāk tā minūte, kas paredzēta kontaktlēcu ielikšanai, nešķiet nozīmīgāka par jeb kuru citu ikdienas rīta momentu. Tomēr daudzi pieredzējuši lēcu valkātāji, vēloties iespējami vienkāršot šo rutīnu un aizmirstot faktu, ka arī kontaktlēcas ir medicīnisks līdzeklis, sāk neievērot lēcu kopšanas noteikumus un izgudro savus, bet tie, diemžēl, bieži draud ar nepatikšanām acu veselībai. Ko dari ne tā, ka aizvien biežāk nākas cīnīties ar acu apsārtumu, sausuma sajūtām, niezi vai pastāvīgiem acu iekaisumiem?
Ne vienmēr nomazgā rokas
Roku mazgāšana pirms kontaktlēcu ielikšanas vai izņemšanas – viens no svarīgākajiem soļiem, kas nodrošina drošu un veselīgu kontaktlēcu lietošanu. Šādi tiek garantēts, ka no pirkstiem, ar kuriem dienas laikā pieskāries pie ne visai sterilām lietām (durvju rokturis, lifta poga, datora klaviatūra, kāpņu marga un tamlīdzīgi), uz lēcu virsmas, bet vēlāk arī acīs nokļūs mazāk baktērijas un mikroorganismi, kas varētu izraisīt dažādas acu slimības. Tad neaizmirsti rūpīgi tās nomazgāt ar ziepēm (bez eļļām) un nosusināt ar dvieli bez pūciņām.
Nemaini vakardienas lēcu šķidrumu konteinerā
Vienkārši pielej vēl mazliet svaiga šķīduma un uzskati, ka esi sagatavojis konteineri lēcu uzglabāšanai. Mums ir jānoviļ – diez vai tās dažas šķidruma lāses piecels šķidrumu jaunai dzīvei. Šķīdums, kurā jau mērcējās un dezinficējās lēcas nav piemērots atkārtotai lietošanai, jo jau izgaroja tīrošās īpašības. Tad šādā šķīdumā atkārtoti iemērkt lēcas ir vienkārši neefektīvi, lai arī cik ļoti vēlētos to ietaupīt.
Palaid garām berzēšanas etapu
Izņemot kontaktlēcas uzreiz ieliec tās konteinerā, naivi cerot, ka visus tīrīšanas darbus veiks universālais lēcu šķidrums un no rīta lēcas būs kā jaunas. Diemžēl, efektīva lēcu kopšana ar to nebeidzas. Lēcas piemēroti notīrīsi, viegli tās ar lēcu šķidrumu un pirkstiem paberzējot vismaz piecas sekundes. Tādējādi ātrāk likvidēsi pie lēcu virsmas pielipušos aplikumus.
Lieto kontaktlēcas ilgāk nekā rekomendējams
Ieradums valkāt vienas dienas lēcas nedēļu, divnedēļu lēcas – mēnesi, bet mēneša lēcas – pusgadu tiešām nav labākais tavu acu veselībai. Visā valkāšanas laikā uz lēcu virsmas sakrājušies olbaltumvielu nosēdumi un netīrumi var ne tikai traucēt redzei vai izraisīt nepatīkamas sajūtas, bet arī izraisīt acu iekaisumu.
Lēcu konteineri izskalo vienkārši ar ūdeni
Tā ir viena no sliktākajām lietām, ko vari izdarīt. Ūdens nav piemērots ne lēcu tīrīšanai, ne konteinera skalošanai. Tas viss ir jādara tikai ar speciālu lēcu šķidrumu, kura saturā ir mikroorganismus un baktērijas neitralizējošas vielas. Izlejot veco šķīdumu no konteinera, izskalo to ar svaigu šķīdumu un nosusini ar papīra dvielīti. Tikai šādi tas ir sagatavots drošai lēcu glabāšanai.
Nokritušo lēcu samitrini mutē
Dažkārt jau tā notiek, ka neatrodoties mājās lēca paņem un pamet aci. Protams, šķidrums līdzi nav. Brilles arī ne. Izvēles, ko darīt – maz, bet viena no sliktākajām idejām – samitrināt lēcu ar savām siekalām, lai tā vieglāk piestiprinātos pie acs. Šāda lēcu kopšana liecina par sliktām zināšanām: katrā mūsu siekalas pilienā ir apmēram 60 000 baktērijas, tāpēc šādi „dezinficēta“ un „samitrināta“ lēcas var atnest vairāk ļauna nekā laba.
Guli ar kontaktlēcām, kuras tam nav piemērotas
Smaga diena vai līdz pat rītam ieilgusi ballīte izsmeļ visus spēkus, kas nepieciešami lēcu izņemšanai, tad necenties to arī darīt? Acis tiešām par to nepateiksies. Gulēt ar kontaktlēcām, protams, drīkst, ja vien tās ir pagarinātās lietošanas. Tomēr vienas dienas lēcas ir piemērotas tikai dienas lietošanai un nakts laikā tās nav rekomendējamas – šīs nav tik caurlaidīgas, lai nodrošinātu acu elpošanu guļot.
Cik no šiem grēkiem vari piešķirt sev? Varbūt ir īstais laiks uzmanīgāk parūpēties par piemērotu lēcu kopšanu un labāku acu veselību?