Ar bailēm gaidi vasaras karstumu vai ziemas aukstumu, jo kondicionējamais vai sildāmais gaiss kļūst par īstu pārbaudījumu acīm? Ar sausuma sajūtām acīs ir nācies saskarties daudziem, bet ir cilvēki kuri no tā cieš pastāvīgi. Viņiem izpaužas tā saucamais sausās acs sindroms (SAS). Kādi simptomi, iemesli un ārstēšana tam ir raksturīgi?
Kas ir sauso acu sindroms?
Asaras mums ir nepieciešamas, lai pasargātu acis un saglabātu tās veselas, likvidējot no apkārtnes acīs nokļuvušos putekļus un svešķermeņus kā arī mitrināt acu virsmu. (Par iespēju ar asarām izrādīt emocijas šoreiz nerunāsim. 🙂 ) Dezorganizējoties asaru dziedzeru ražošanas darbībai vai asaru plēvītes izmaiņu dēļ izpaužas asaru un acu virsmas slimība – sauso acu sindroms.
Bet tas nenozīmē, ka izpaužoties SAS acis vairs nespēj ražot asaras. Pretēji – dažiem cilvēkiem pat pārāk stipri asaro acis, kas arī izraisa acu sausumu vai niezi.
Kādi ir SAS simptomi?
Par SAS signalizē acīs radušās nepatīkamas sajūtas, tādas kā:
-
Apsārtums;
-
Sāpes mirkšķinot acis;
-
Radušies izdalījumi;
-
Sausuma sajūtas;
-
Nieze;
-
Smagi plakstiņi (īpaši sarežģīti no rīta atvērt acis);
-
Redzes traucējumi;
-
Bailes no gaismas (fotofobija).
Kādi iemesli lemj SAS rašanos?
Faktorus, kas lemj SAS rašanos, var iedalīt četrās galvenās kategorijās:
-
Vecums: jo vairāk gadu, jo augstāka ticamība, ka pasliktināsies asaru ražošanas kvalitāte;
-
Dzimums: sievietēm SAS biežāk izpaužas pēc menopauzes vai grūtniecības un zīdīšanas;
-
Zāles: noteikti medikamenti, piem., kontracepcijas tabletes, antihistamīna līdzekļi, zāles no saaukstēšanās vai sirds slimībām var samazināt asaru sekrēciju;
-
Vide: dūmi, vējš, putekļi, sildītāja vai kondicioniera pakļauts gaiss tā pat sausina acis.
Protams, ir daudz vairāk iemeslu, kas var izraisīt sausās acs sindromu, piem., acis izsausē dēļ nesabalansēta uztura, A, B2, B12 vitamīnu trūkuma dēļ. Tā pat to var lemt arī ģenētiskās izmaiņas, kad neattīstās asaru vai par to ražošanu atbildīgi dziedzeri.
Sievietēm SAS var izpausties arī dēļ acu kosmētikas līdzekļu ( tušas, zīmulīša, ēnu) lietošanas, bet precīzāk – ne visai rūpīga to noņemšana pirms gulētiešanas. Tam vajadzētu izmantot ne tikai speciālus kosmētikas noņēmējus un vates tamponus, bet arī ausu puļķīšus.
Kā tiek noteikta diagnoze un ārstēts SAS?
Ja ir aizdomas, ka izpaužas SAS, vajadzētu griezties pie acu ārsta. Precīzas diagnozes noteikšanai var tikt veikts asaru tests, paņemot asaru paraugu.
Apstiprinot SAS diagnozi, vispirms sauso acu ārstēšanā izmanto mitrinošos acu pilienus (mākslīgās asaras). Tie palielina asaru daudzumu, sniedz trūkstošās sastāvdaļas asaru plēvītei, tādējādi samazinot nepatīkas sajūtas acīs.
Viens no jaunākajiem SAS ārstēšanas veidiem – osmoprotekcija. Šīs procedūras laikā tiek atjaunots osmotiskais spiediens abās radzenes epitēlija šūniņu membrānas pusēs. Osmopotektori palīdz noturēt fizioloģiskā ūdens daudzumu šūniņā – ne uz pašas acs virsmas, bet daudz dziļāk radzenē.
Ja sausā acs sindroms netiek ārstēts, var izraisīt duļķu veidošanos radzenē un izraisīt briesmas redzei.