Līdz šim draugi un radi satikšanās laikā nepalaiž garām izdevību „pavilkt uz zoba“, kā divi brūnači audzina bērnu ar zilām acīm, visu „vainu“ uzveļot kaimiņam, kuram par to nav ne pazākās jausmas? Joks pa jokam, bet cilvēka acu krāsa – īpaši interesanta cilvēka īpatnība, kuru lemj noteikti faktori. Tad ko gan daba veido un kāpēc vieniem zilas, citiem – pelēkas, trešajiem – brūnas acis?
Kāpēc eksistē dažādas acu krāsas?
Acu krāsu nosaka acs varavīksnenē esošais pigments, ko sauc par melanīnu. Jo vairāk melanīna, jo tumšākas acis. Tāda lieta kā zils vai zaļš pigments neeksistē. Gaišu acu krāsu nolemj gaismas izkliedēšanās efekts stromā (virsējā varavīksnenes slānī) – līdzīga iemesla dēļ mēs debesis redzam zilas. Daudzi Eiropas izcelsmes zīdaiņi dzimst ar zilām acīm, kuras galu galā kļūst par brūnām, jo dzimšanas laikā melanīna ražošana vēl nav sākusies.
Vai var prognozēt gaidāmā bērna acu krāsu?
Atbilde: gan jā, gan nē. Var nojaust kāda acu krāsa būs bērniņam, bet precīzi to uzzināt ir neiespējami. Pat tajā gadījumā, ja abiem vecākiem ir zilas acis, var stingri turēties pie tā viedokļa, ka arī viņu kopējais bērniņš dzims tieši ar tādas pašas krāsas acīm, bet ņemot vērā gēnu daudzveidīgumu, ir ticamība, ka gaišacainiem vecākiem būs atvase ar tumšām acīm.
Ir pierādījumi, ka eksistē pat 16 gēni, kuriem ir ietekme uz acu krāsu un svarīgākie ir divi: OCA2 un HERC2. Ja divas gēna alēles ir atšķirīgas, tikai viena no tām ir izteikta un saucama par dominējošo, kad tajā pašā laikā neizteiktā saucama par recesīvu alēli. Acu krāsas gadījumā, brūnā krāsa ir dominējošā attiecībā pret zaļo krāsu, bet zaļā – pret zilo, tāpēc zilas acis izveidojas tad, ja visas četras alēles ir zilas.
Penneta režģis – viens no veidiem bērnu acu krāsas noteikšanai, speciālās vietās ieliekot vecāku acu krāsu. Kārtojot dažādas alēles kombinācijas, var aprēķināt noteiktu variantu iespējamību. Piemēram, ja abi vecāki ir brūnači, bet ir zilas krāsas gēnu nēsātāji, pēc visām iespējamajām kombinācijām izmantojot šo metodi, visticamāk, ka bērns būs brūnacis. Bet ir 1 no 4 iespējām, ka bērns būs ar zilām acīm.
Neierastas acu krāsas
Varbūt kādreiz ir nācies redzēt sārtas vai violetas acis (nē, šajā gadījumā nerunājam par krāsainajām kontaktlēcām ballītēm)? Vai cilvēkus ar vienu brūnu un vienu zilu aci? Patiesība ir tā, ka sarkanas, sārtas vai violetas acis ir cilvēkiem ar albīnismu, kuru acis, āda vai mati no dzimšanas ir bez krāsas dēļ melanīna ražošanas un sadalījuma traucējumiem.
Heterochromija – gadījums, kad vienas acs varavīksnene atšķiras no otras varavīksnenes krāsas. Tā notiek dēļ nevienmērīgas melanīna sadalīšanas, dēļ ģenētikas vai arī var rasties pēc traumas.
Tātad acis pamatoti var uzskatīt par vienu no ekspresīvākajām cilvēka ķermeņa daļām un to krāsa bieži ir katras personas atšķirība. Lai gan acu krāsu uz visiem laikiem mainīt nav iespējams, vienmēr var izmēģināt jaunu acu izskatu ar krāsainajām kontaktlēcām. Tagad to izvēle ir pārpilna!