Pārcensties priecājoties par vasarīgo karstumu – viens joks. Aktīvā saule daudziem pārkarsē galvu vai pat līdz sāpēm apdedzina ādu. Bet vai ir iespējams apdedzināt acis? Izrādās, ka jā. Arī šim īpaši jutīgajam orgānam nav pretestība pret kaitīgo saules staru ietekmes, tāpēc UV aizsardzība ir īpaši nepieciešama. Kam vajadzētu pievērts uzmanību, vēloties saglabāt veselas acis ne tikai siltajā gadalaikā?
Kas var notikt acīm no UV starojuma?
Tā pat kā dažādi krēmi ar SPF aizsardzību pasargā ādu no apdegumiem, platmale – no galvas pārkaršanas, tā arī acu radzenei ir nepieciešama aizsardzība. Pastāvīga UV staru ietekme var palielināt acu slimību (kataraktas, acu plakstiņu ādas vēža vai tīklenes melanomas) risku, bet apdedzināta radzene var kļūt par akluma iemeslu.
Kad ir jābūt īpaši piesardzīgiem?
Daudzi lieliski zina, ka saules stari visaktīvākie ir vasarā, bet ir vēl daži faktori, kas nosaka UV ietekmes intensīvumu:
-
Platums – jo tuvāk ekvatoram esam, jo stiprāk iedarbojas UV stari. Šajā teritorijā ir mazāks ozona un atmosfēras slānis, kurš varētu filtrēt saules starus, kad saule ir tieši virs galvas.
-
Dienas laiks – visstiprākā saule ir dienvidū, kas ir atkarīgs no esošās laika joslas, tad vajadzētu ņemt vērā, ka tā visvairāk kaitē no plkst. 10 līdz 16. Šajā laikā savas acis rūpīgāk vajadzētu pasargāt no UV stariem.
-
Ozona līmenis – kā filtrs ozons daudz labāk iedarbojas tajā vietā, kur tā slānis ir visbiezākais. Ir teritorijas, kur ozona slānis ir kļuvis īpaši plāns (piem., Austrālija). Pirms ceļošanas obligāti aplūko ozona karti, lai zinātu vai ceļojuma mērķis nav viena no šīm teritorijām.
-
Augstiene – ja esi ieplānojis atvaļinājumu kalnos, ņem vērā, ka šādās vietās atmosfēras slānis arī ir plānāks, tāpēc UV stari apstaro vairāk. Ar katriem simts gadiem virs jūras līmeņa UV radiācijas līmenis palielinās par 10-12 %.
-
Atstarošana – pavadot laiku pie jūras vai ezera vajadzētu būt piesardzīgākiem atrodoties tieši ūdenī vai smiltīs. Izrādās, ka jūra var atstarot pat 25 % UV, bet sausas smiltis – 15 %.
-
Laiks – mākoņainas debesis pilnībā negarantē, ka vari būt mierīgs dēļ UV staru ietekmes. Lai gan UV radiācijas līmenis visstiprākais ir tad, kad debesis ir dzidras, tomēr apmēram 80 % UV stari var izlauzties caur mākoņiem.
Kā pasargāt acis?
-
Pirms laukā plāno aktīvas izklaides, pārbaudi dienas UV indeksu. Tas norāda ikdienas UV staru intensīvumu skalā no 1 līdz 11 (1 – apzīmē mazāko aizsardzības nepieciešamību, bet 11 – atbilstoši lielāko)
-
Liec platmali – šāda dizaina galvassegs pasargās acis un seju no saules stariem, lai arī kādā leņķī tie kristu
-
Neaizmirsti saulesbrilles – tām nav jābūt īpaši tumšām. Svarīgākais, lai brilles bloķētu vismaz 99 % UVB un UVA starus, bet dizains neļautu apstarot acis no sāniem.
-
Valkā kontaktlēcas ar UV aizsargfiltru – šāds redzes korekcijas līdzeklis arī bloķē UV starus. Protams tās neaizstās saulesbrilles, bet lieliski tās papildinās izsargājoties no kaitīgās saules staru ietekmes. Daži šādu kontaktlēcu piemēri: Acuvue Oasys with Hydraclear Plus, Acuvue Advance with Hydraclear, Avaira.