Datora izraisītu redzes traucējumu sindroms – kas tas ir un kā no tā izvairīties?

Pēdējā desmitgadē cilvēki arvien vairāk ir sākuši strādāt ar datoru un ir ieraduši pastāvīgi skatīties viedtelefonos. Kaut arī šīs elektroniskās ierīces atvieglo dzīvi, daudzi ir sākuši žēloties par sasprindzinātām acīm un sauso acu sindromu. Tādēļ eksperti piedāvā jaunu terminu – datora izraisītu redzes traucējumu sindroms (DIRTS). Kādi ir šī sindroma simptomi un kā no tiem izvairīties? Lasiet tālāk.

Cēloņi un simptomi

Pastāvīga skatīšanās datorā, viedtālrunī un planšetdatorā – galvenie cēloņi, kas rada acu diskomfortu. Citi cēloņi, kas pastiprina (DIRTS):

  • Nepareiza sēdēšana pie datora poza;
  • Nepareizs attālums starp acīm un ekrānu;
  • Slikts apgaismojums;
  • Iepriekš konstatēti redzes traucējumi, piem., tuvredzība.

Šie cēloņi bieži izraisa šādus simptomus:

  • Acu sasprindzinājumu;
  • Acu sausumu;
  • Acu apsārtumu;
  • Acu un galvas sāpes;
  • Pasliktinātu redzi;
  • Sāpes kakla un plecu zonas.

Tiek apgalvots, ka šos simptomus izjūt ap 50–90 proc. cilvēku, kuri izmanto datoru. Turklāt, ar laiku šie simptomi var saasināties un pastiprināties. Tas var izraisīt lielāku fizisko nogurumu, samazinātu darba produktivitāti un biežāku kļūdu pieļaušanu.

Kā izvairīties no simptomiem?

Taisiet pārtraukumus acīm

Acu pārtraukumiem lieliski ir piemērots vingrinājums 20–6–20. Kā to veikt? Ik pēc 20 min. paceliet acis no datora ekrāna un skatieties uz objektu, kas atrodas vismaz 6 metru attālumā, apmēram 20 sek. Tā Jūsu acis atpūtīsies no pastāvīga sasprindzinājuma.

Mirkšķiniet un mitriniet acis

Strādādami ar datoru, cilvēki acis mirkšķina trīsreiz mazāk, bet tas rada sausu acu sajūtu. Tādēļ centieties acis mirkšķināt biežāk vai ik pa brīdim uz dažām sekundēm aizveriet acis. Tas mitrina acis un uztur tās tīras. Ja sausuma sajūta nepāriet, konsultējieties ar savu ārstu par mākslīgo asaru lietošanu.

Sēdiet pareizi

Pareiza sēdēšanas pie datora poza var samazināt gan acu, gan plecu sasprindzinājumu. Saskaņā ar vispārīgiem noteikumiem monitora augšpusei vajadzētu būt apmēram uzacu līmenī, bet skatīšanās leņķim apmēram 15–20 grādu. Detalizēts pareizas sēdēšanas pozas gids norādīts ilustrācijā:

image1-2.jpg

Vingrinieties

Vēl viens lielisks veids, kā samazināt plecu un kakla sāpes, ir vingrošana. Ik pēc stundas veiciet 5–10 galvas pagriešanas kustības uz vienu un otru pusi. Līdzīgi vingrinājumi ir paredzēti arī plecu zonai – vairākas reizes pagrieziet plecus uz priekšu un atpakaļ.

Lielās darba slodzes dēļ reizēm aizmirstam parūpēties par savām acīm un vispārējo veselības stāvokli. Taču vēlētos atgādināt – saudzējiet un novērtējiet savas acis. Nedaudz izmainiet savus dzīves ieradumus un tā izvairīsieties no acu saspringuma un citiem traucējumiem. Rūpējieties par sevi!

Leave a Reply