Galvassāpes

Nomoka galvassāpes? Laiks pārbaudīt redzi!

Ja galvassāpes agrāk bija rets viesis, bet pēdējā laikā apciemo aizvien biežāk un, šķiet, bez nekāda paskaidrojoša iemesla, iespējams vajadzētu parūpēties par… acīm? Jā, jā, tieši mūsu redzes orgāna traucējumi var iespaidot atkārtojošas galvassāpes. Lūk kādēļ ir tik ļoti svarīgi vismaz reizi gadā (it īpaši, ja ir pasliktināta redze) apmeklēt okulistu tālākai acu apskatei. Tad ar ko mums dažreiz var draudēt parastas galvassāpes?

 Acu sasprindzinājums – refrakcijas kaišu sekas

Pastāvīgas galvassāpes
Pastāvīgas galvassāpes

Acis mēdz saspringt, kad mazie acu muskuļi ir piespiesti strādāt grūtāk nekā parasti. Tādēļ acis nogurst, sāp, attēls kļūst neskaidrs un sāk sāpēt galva. Šāds acu sasprindzinājums bieži izraisa tādus refrakcijas traucējumus kā:

  • Astigmātismu – izpaužas esot nepareizai radzenes formai. Vēloties labāk redzēt izplūdušos objektus, cilvēki ar astigmātismu ir tiekušies sažmiegt acis un tas ietekmē pastāvīgu acu sasprindzinājumu un to izraisītās galvassāpes.
  • Hipermetropija – vēl savādāk saucama par tālredzību. Tai raksturīga attēla fokusēšana nevis tīklenē, bet aiz tās robežām, tāpēc tuvumā redzamie objekti saskatāmi neskaidri, izraisot acu sasprindzinājumu un galvassāpes.
  • Presbiopija – labāk zināma kā vecumdienu tālredzība. Ar gadiem acs lēca sāk cietēt un kļūst mazāk elastīga, tāpēc ir grūtāk fokusēt attēlu.
Regulāra acu ārsta apmeklēšana
Regulāra acu ārsta apmeklēšana

Vienīgā izeja, neļaut acīm pārgurt, ir piemērota redzes korekcija. Mūsdienās redzi var koriģēt ne tikai ar brillēm, bet arī ar kontaktlēcām (pat augstākās refrakcijas kaites). Tikai ir svarīgi atcerēties, ka neatkarīgi no tā, ka jau nēsājat redzes korekcijas līdzekli, redze aiz vien var pasliktināties, tāpēc to periodiski vajadzētu pārbaudīt un piemeklēt piemērotu korekcijas līdzekli.

Tātad, ja galvassāpes izraisa tieši pasliktinājusies redze, vienkārši apmeklējiet savu acu ārstu.

Galvassāpes – arī nopietnāku slimību cēlonis 

Diemžēl, eksistē arī daudz smagākas acu slimības, kas izpaužas ar atkārtojošām galvassāpēm:

  • Glaukoma – šī acu slimība izveidojas dēļ paaugstinātā acu spiediena. Tā ir īpaši viltīga, no sākuma ļoti grūti pamanāma un rodoties redzes nerva un tīklenes šūniņu bojājumiem var beigties pat ar aklumu. Kaut gan visbiežāk ar šo slimību slimo cilvēki virs 40 gadiem, bet no tās pasargāties nevar pat bērni.
  • Katarakta – ar gadiem progresējoša slimība. Tā rodas acu lēcai zaudējot dzidrumu, kad tajā izveidojušās nogulsnes pasliktina redzi.

Šīs ļoti nopietnās slimības, kuras var izraisīt pat aklumu, bieži vien izpaužas ar galvassāpēm, tāpēc ir ļoti svarīgi izmeklēt un uzzināt vai nepatīkamā smeldze galvas daļā nerodas tieši dēļ glaukomas vai kataraktas.

Leave a Reply