Kontaktlēcu kopšana

Kontaktlēcu kopšana: šokējoši fakti

Šis raksts nekādā gadījumā nepretendē kļūt par kauna stabu. Lai tas paliek kā gādīgs rājiens nepaklausīgajiem kontaktlēcu valkātājiem, kuriem nenāktu par skādi vēlreiz atkārtot lēcu kopšanas noteikumus, kamēr kāds ļaunais mikrobs „neielika divnieku“ par sliktām kontaktlēcu valkāšanas ziņām un neuzdāvināja acu iekaisumu vai pušķi ar citām nepatīkamām sajūtām.

Mazliet „netīras“ statistikas, kura skarbi baksta acis (šajā gadījumā, diemžēl, gan tiešā, gan pārnestā nozīmē). Varbūt arī tu piederi kādai no šīm lēcu valkātāju kategorijām?

„Praktiskie“: 57% lēcu valkātāju lieto lēcas ilgāk kā ir norādīts

Jā, jā, jā. Šeit runa ir par tiem, kas vienas dienas kontaktlēcas lieto kā divu nedēļu valkāšanas lēcas, divnedēļu – kā mēneša, mēneša – kā gada… (Labi jau labi, šeit ir mazliet pārspīlēts, bet vai vari pielikt sirdi pie rokas un pateikt, ka vienmēr godīgi maini lēcas paejot norādītajam termiņam?)
Protams, ja tās pašas zeķes valkāsi nedēļu vai divas ilgāk kā parasti, sev praktiski nekaitēsi. (Neņemot vērā „sieriņu“ aromātu un sabojātās attiecības ar kolēģiem, draugiem un tuviniekiem). Lēcas tomēr ir tiešā kontaktā ar vienu no jutīgākajiem orgāniem cilvēka organismā – ar acīm, kuras ir ļoti svarīgas mūsu redzei.
Kontaktlēcas ir obligāti jāmaina kā norādīts, jo:
• lai arī cik progresīvas būtu kontaktlēcas, ar laiku uz tām sāk krāties dažādi nosēdumi un olbaltumu aplikumi, kuri kairina acis un izraisa acu jutīgumu;
• tā pat ar laiku uz lēcām sāk krāties mikroorganismi un baktērijas, kas var izraisīt nopietnākas acu slimības. Tās bieži atņem iespēju kādu laiku valkāt kontaktlēcas;
• no ilgas valkāšanas uz lēcu maliņām izveidojas mikro plaisas, kuras var skrāpēt acu virsmu un šādi bojāt acis.

„Maksimālisti“: 21 % lēcu valkātāju neizņem lēcas uz nakti

Nekādā gadījumā nemetam akmeņus to dārziņā, kas valkā pagarinātās lietošanas kontaktlēcas vai tās saucamās „dienai un naktij“. Lai gan pat tāda tipa lēcas ir ieteicams reizi pa reizei izņemt no acīm un labi dezinficēt ar speciālu lēcu šķīdumu, atstājot tās mērcēties uz visu nakti.
Tomēr šeit runājam par tiem cilvēkiem, kuri no visa cenšas dabūt lielāko labumu un nolemj, ka vienas dienas vai dienas režīma lēcas tā pat lieliski der gulēšanai. (Ak, jā, šajā kategorijā noteikti biežāk nokļūst tie, kas ļoti mīl ballītes un tāpēc 4 no rīta vismazāk uztraucas ar ko gulēt. P.S. mēs šeit aiz vien par kontaktlēcām. :))
Tāds „labums“ ļoti ātri var kļūt par „lāča pakalpojumu“. Kāpēc? Vienkārši: dienas lietošanai paredzētās kontaktlēcas bieži vien nav pietiekami caurlaidīgas skābeklim, lai nodrošinātu acu labsajūtu pat miega laikā. Tāpēc nakts laikā tās obligāti ir jāizņem un jāievieto konteinerītī ar lēcu kopšanas līdzekli vispusīgai aplikumu notīrīšanai, dezinfekcijai un, protams, acu atpūtai.

„Sterilie“: 35% lēcu valkātāju nenomazgā rokas pirms lēcu ielikšanas/izņemšanas

Visticamāk, viņi tic, ka dzīvo burbulī pret kuru, kā pret sienu atsitas no apkārtnes uzbrūkošie netīrumi un baktērijas. Šādiem lēcu lietotājiem būtu īstais laiks pasaku pasauli nomainīt pret rūgto realitāti – visapkārt ir bezgala daudz un dažādi mikroorganismi, kuriem ir ietekme uz mūsu veselību un bieži tā ir negatīva.
Tieši tāpēc mazgāt rokas pirms kontakta ar lēcām mūsu acīm ir vienkārši nepieciešams. Šādi uz acu virsmas nosēdīsies mazāk netīrumu, kuri var sakairināt acis un baktērijas, kuras var izraisīt acu saslimšanas.
Kā pareizi mazgāt rokas?
• Lietot ziepes bez eļļām un smaržvielām;
• Rokas nosusināt ar dvieli bez pūciņām.
Tādējādi tiek novērsta dažādu sīku daļiņu nosēšanās uz lēcu virsmas, kas var izraisīt acu jutīgumu.

„Visziņi“: 53% krāsaino lēcu lietotāju nopirka tās bez receptes

„Kāpēc iet pie acu ārsta, ja redzu ideāli? Es taču tikai gribu brūnas acis.“ – aizdomājas „viszinis“ lēcu lietotājs. Tiešām rodas jautājums: ja pērc lēcas bez dioptrijām, kam nepieciešama speciālista konsultācija?
Izrādās, ne visu lemj tikai kontaktlēcu stiprums. Bez dioptrijām ir arī citi parametri, kuri ir svarīgi ērtai lēcu valkāšanai un acu labsajūtas nodrošināšanai. Tas ir bāzes rādiuss un diametrs. Tieši tos arī vizītes laikā nosaka acu ārsts.
Turklāt, ārsts palīdz noskaidrot, vai vispār drīkst lietot kontaktlēcas un padalās ar vispārējiem lēcu kopšanas noteikumiem un citu svarīgu informāciju. Tāpēc šāda konsultācija jauniem lēcu valkātājiem ir tiešām nepieciešama.
Nu lūk, daži stulbinoši skaitļi, kuri stāsta vienu patiesību: ne visi un ne vienmēr lūkojas uz kontaktlēcu lietošanu ar atbildību. Vai piederi vienai no augstāk minētajām kategorijām? Varbūt ir vērts vēlreiz izlasīt kontaktlēcu kopšanas noteikumus?
Lietderīga norāde: Pareizu lēcu lietošanas gidu atradīsi iegriežoties Visas Lecas .LV, kur tevi sagaidīs izlecošais lodziņš ar piedāvājumu atsūtīt to bezmaksas.

Leave a Reply