Acu krāsa un personība

Acu krāsa un personība: vai brūnači tiešām ir meļi?

Ja daba apdāvināja ar brūnām vai melnām acīm, noteikti vismaz reizi mūžā ir nācies dzirdēt šādu repliku: „visi brūnači ir visīstākie meļi“. „Muļķības!“ – domās nomurmina Pinokio un izdīgst viņa deguns. Jokojam, protams, bet vai acu krāsa tiešām var ietekmēt cilvēka rakstura īpašības? Bet varbūt tā sniedz pavisam citādu informāciju? Sniedzam  6 interesantus faktus, ko atklāj acu krāsa.

Tumšas acis – mazāks risks saslimt ar dzeltenā plankuma deģenerāciju

Izrādās, ka acu krāsa ietekmē tieksmi saslimt ar kādām konkrētām acu slimībām. Piemēram, vecuma dzeltenā plankuma deģenerācija (AMD). Gaismai īpaši jutīgā acs tīklenes centrālā daļa ir saucama par „dzelteno plankumu“, traucējums, kurš izpaužas ar pasliktinātu centrālo redzi.

Un tomēr, risku saslimt ar šo slimību palielina ne tikai vecums. Žurnāla „Clinical and Experimental Ophthalmology“ veiktajā pētījumā atklājās, ka tumša acs varavīksnene bloķē vairāk ultravioleto gaismu. Tieši tas arī ir vienas no AMD riska faktoriem. Daudz vairāk šādas gaismas nokļūst gaišās acīs, tāpēc cilvēki ar zilām, zaļām un pelēkām acīm divas reizes vairāk riskē saslimt ar šo akluma biedējošo acu slimību.

Cilvēki ar brūnām acīm retāk slimo ar melanomu

Vēl viens punkts brūnaču labā. Žurnālā „Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention“ sniegtie izmeklējumu rezultāti atklāj, ka cilvēkiem ar zilām acīm ir paaugstināts risks saslimt ar ādas vēzi.

Fakts, ka gaišās acīs ir mazāk gaismu uzsūcošais pigments, kas brīdina par lielāku saules kaitīgo staru ietekmi uz šādām acīm. Risks saslimt ar acs melonomu (īpaši agresīva vēža forma) cilvēkiem ar zilām vai zaļām acīm ir daudz lielāks, bet neatkarīgi no acu krāsas, saulesbrilles ar UV aizsargfiltru ir jānēsā ikvienam.

Gaišu acu īpašnieki ir vairāk tiekušies konkurēt

Zilačiem patīk konkurēt
Zilačiem patīk konkurēt

Austrālijas pētnieki veica 336 eiropiešu aptauju un sniedza īpaši interesantus datus. Atklājās, ka tumšas acis vairumam asociējas ar tādām rakstura īpašībām kā dāsnību, draudzību un empātiju. Lai cik arī dīvaini nebūtu, gaišu acu īpašnieki tika raksturoti kā mazāk sarunājami un daudz vairāk tiekušies konkurēt ar citiem.

Brūnači ir pelnījuši lielāku uzticību

Žurnāla „PLOS ONE“ studija galu galā noliedza dominējošo stereotipu, ka brūnas acis – meles. 238 brīvprātīgie vērtēja cilvēku fotogrāfijas, iedalot tās pie cilvēkiem, kas rada uzticību vai nē.

Izrādās, zilās acis, dēvējamas par vilinātājām, ir zaudējušas brūnajām, jo izrādās lielākā daļa aptaujas dalībnieki balsoja, ka vairāk uzticību cienīgi esot cilvēki ar tumšām acīm. Tomēr nevajadzētu aprobežoties tikai ar acu krāsu un vērīgāk ieskatīties brūnaču sejas pantos, jo tiem bieži ir arī citas uzticību ceļošas nianses, piemēram, lielāka mute, platāks smakrs un lielākas acis. Uzskatāms, ka šie sejas panti dabiski izstaro laimes sajūtu, kurš ir svarīgs, lai varētu uzticēties citam cilvēkam.

Cilvēkiem ar gaišām acīm biežāk izpaužas vitiligo

Vitiligo – autoimūnā saslimšana, kad slimojot cilvēka imūnsistēma uzbrūk veselajām pigmenta šūniņām, kā rezultātā uz ādas rodas balti plankumi. Lai gan šī slimība praktiski nesaceļ briesmas cilvēka veselībai, bet estētikas dēļ tā bieži kļūst par iemeslu kompleksēt un slēpties zem drēbēm vai galvas apsegiem.

Pētnieki atrada pat 13 gēnus, kas nolemj tieksmi slimot ar šo slimību. Aptaujājot gandrīz 3000 cilvēkus, kuriem diagnozēta vitiligo, atklājās, ka cilvēki ar zilām acīm ar šo slimību slimo retāk nekā cilvēki ar brūnām acīm.

Tumšas acis – mazāka tieksme uz alkoholismu

Brūnači mazāk lieto alkoholu
Brūnači mazāk lieto alkoholu

Ja tavs kolēģis ar zilajām acīm neizvairās pacilāt glāzi, tad šis fakts tiešām ir zinātniski argumentējams. Džordžijas valsts universitāte (ASV) aptaujāja 12 000 vīriešus un sievietes. Aptauja parādīja, ka stipri vairāk alkoholu ir tiekušās lietot personas ar gaišām acīm. Kā šāda atkarība varētu būt saistīta ar acu krāsu?

To var lemt melaninīns – pigments, kas acīm piešķir tumšu krāsu. Šis pigments piedalās elektroniskajos sakaros, kas notiek starp smadzeņu šūniņām. Ja melanīna daudzums acīs korelē ar melanīnu, kas atrodas smadzenēs, nozīmē, ka tumšači ir daudz jutīgāki tādam stimulatoram kā alkohols un tāpēc piedzeras ātrāk no mazāka tā daudzuma kā cilvēki ar gaišām acīm.

Noteikti akli paļauties uz šiem pētījumiem nevajadzētu (piemēram, izvēlēties draugus tikai ar brūnām acīm, jo viņi, izrādās, ir uzticamāki par zilačiem). Bet lielāki pūliņi, lai izvairītos no kādām slimībām tiešām vēl nevienam nav nācis par skādi. Tad saulesbrilles uz deguna un marš uz pavasarīgo pasauli!

Leave a Reply