Ieteikumi, kā piemēroti kopt kontaktlēcas un izvēlēties tam piemērotākos līdzekļus

Kontaktlēcu šķīdrums: kā izvēlēties piemērotu?

Ir ļoti daudzi faktori, kas lemj patīkamu kontaktlēcu valkāšanu: ērtas, piemērots diametrs, bāzes rādiuss un stiprums, piemērota roku higiēna, lietošanas režīma ievērošana un tamlīdzīgi. Tam ir nepieciešama arī ļoti rūpīga lēcu kopšana, kas nav iespējama bez efektīviem tīrīšanas līdzekļiem. Ko vajadzētu zināt izvēloties kontaktlēcu kopšanas šķidrumu?

Kam ir nepieciešams tīrošais kontaktlēcu šķidrums?

Kontaktlēcu valkāšanas laikā uz lēcu virsmas nokļūst dažādi netīrumi, kā arī sakrājas olbaltumvielu nosēdumi. Visa šī nevajadzīgā „bagāža“ var ne tikai pasliktināt redzamību, bet arī sakairināt acis – tās apsārst, niez, rodas svešķermeņa sajūta acīs. Viena no lēcu šķīduma funkcijām ir likvidēt šos nosēdumus, uzturot kontaktlēcu tīrību un tajā pašā laikā – labu acu stāvokli.

Kontaktlēcu šķidrums likvidē baktērijas
Kontaktlēcu šķidrums likvidē baktērijas

Kontaktlēcu šķidrumam piemīt arī dezinficējošas īpašības – tas neitralizē dažādas baktērijas un mikroorganismus, kuri var izraisīt acu slimības, piem., konjunktivītu (acu gļotādas iekaisumu). Lēcu šķidrumi samazina ticamību, ka kontaktlēcu valkāšana kaut kādā veidā varētu kaitēt acīm.

Kontaktlēcu kopšanas šķidrums ir obligāts ne tikai laba lēcu stāvokļa saglabāšanai visā valkāšanas laikā, tas nodrošina, lai kontaktlēcas būtu drošs redzes korekcijas līdzeklis un nekaitētu acu veselībai.

Viss kas nepieciešams – vienā pudelē

Ar laiku kontaktlēcu tīrīšanas līdzekļi ir kļuvuši ļoti universāli. Viens šķidrums veic visas nepieciešamās funkcijas, kas nepieciešamas kontaktlēcu kopšanā. Vairums šie mīksto kontaktlēcu tīrīšanas līdzekļi:

  • Tīra sakrājušos netīrumus;
  • Likvidē olbaltumvielas un pasargā no to ātras veidošanās;
  • Dezinficē;
  • Ir piemēroti gan lēcu skalošanai, gan uzglabāšanai;
  • Saglabā nepieciešamo mitruma līmeni kontaktlēcas virsmā.
Populārākie kontaktlēcu šķidrumi
Populārākie kontaktlēcu šķidrumi

Tagad ir pieejami lēcu kopšanas līdzekļi, ar kuriem tīrot lēcas, nav nepieciešama mehāniska kontaktlēcu tīrīšana ar pirkstiem. Pietiek lēcas iemērcēt uz kādu laiku (parasti, ne mazāk kā uz 6 stundām) lēcu šķīdumā un visi nepieciešamie tīrīšanas procesi notiek paši par sevi.

Šādi universālie lēcu kopšanas līdzekļi ļauj mums būt mierīgiem par piemērotu lēcu higiēnu.

Pagarinātās valkāšanas un krāsainajām lēcām šķidrums nav nepieciešams?

Daudzi kontaktlēcu valkātāji, izvēloties pagarinātās lietošanas lēcas, priecājas, ka varēs izvairīties no lēcu kopšanas rutīnas. Pat valkājot šāda tipa kontaktlēcas no apkārtnes netīrumiem izvairīties ir praktiski neiespējami, tāpēc rekomendējam lēcas vismaz vienu reizi nedēļā izņemt, rūpīgi notīrīt un uz nakti atstāt konteinerā ar lēcu šķīdumu.

Tā pat arī krāsaino kontaktlēcu valkātāji. Daži no viņiem lēcas pērk nepakonsultējoties ar acu ārstu. Pēc viņu domām, pērkot -0.00 dioptriju kontaktlēcas, ārsta konsultācija, kuras laikā tiek aprunātas lēcu valkāšanas iespējas un to kopšanas īpašības, nav nepieciešama.

Ir arī gadījumi, kad cilvēks, neko nezinot par kontaktlēcu kopšanu, pat nepadomā, ka vajadzētu to kopšanai iegādāties speciālu tīrīšanas līdzekli. Vai tad ir vērts brīnīties, kāpēc lēca pielipa pie konteinera maliņas un dīvaini grauž acis, lēcas noskalojot ar krāna ūdeni? Brrr…

Lai jau kam, bet vienas dienas kontaktlēcām kopšanas līdzeklis nav nepieciešams, jo no rīta ieliekot lēcas, vakarā ir jāizņem un jāizmet.

Papildus īpašības jutīgām acīm

Lai gan vairums mīksto kontaktlēcu tīrīšanai paredzētie šķīdumi veic tādas pašas funkcijas, bet to saturs un aktīvās vielas atšķiras. Tāpēc ne vienmēr drauga iecienītais lēcu šķīdums būs piemērots arī tavām acīm.

Kā izpaužas atmešanas reakcija? Ja lēcas, noskalotas kādā lēcu šķīdumā, sāk grauzt acis, tās apsārst un tā notiek vairākas reizes, vajadzētu pameklēt kādu citu lēcu kopšanas līdzekli.

Tagad ir pieejami lēcu šķidrumi, kuru saturā ir dažādi ārstnieciskie augi, kas īpaši piemēroti jutīgām acīm. Šķīdumi papildināti ar kumelīšu ekstraktu, kam piemīt pretiekaisuma iedarbība, būs īpaši noderīgi jutīgām acīm un iedarbosies uz acīm nomierinoši. Savukārt žibulīšu ekstrakts pasargā acis no asarošanas, noguruma un apsārtuma.

Lēcu kopšanas līdzekļu derīguma termiņš – nav neierobežots

Vēloties izvairīties no acu kairinājuma un saglabāt lēcu tīrību, katram lēcu lietotājam vajadzētu izmantot kontaktlēcu kopšanas līdzekļa instrukciju. Kopšanas līdzekli nevajadzētu lietot ilgāk kā norādīts uz iepakojuma.

Pārākumā visus šķīdumus ir jāizlieto 3 mēnešu laikā no pudeles atvēršanas dienas. Šķīduma, kura lietošanas termiņš ir beidzies, īpašības izmainās, tā pat kā citu zāļu un dezinfekcijas līdzekļu, tāpēc to lietošana var izraisīt vairāk problēmas nekā labuma.

Sargāsim savas acis!

Leave a Reply