Lēcu īpatnības

Bāzes rādiuss, diametrs… Ko mums izsaka lēcu īpatnības?

Nolemjot izmēģināt jaunas kontaktlēcas un pasūtot tās internetā, naivi ticam, ka pietiek zināt savu redzes stiprumu, lai izvēlētos tādas, kuras mums lieliski derēs. Bet ne viss ir tik vienkārši – patīkamām acu sajūtām valkājot kontaktlēcas ir obligātas labas lēcas specifikācijas un acu īpatnību atbilstība. Lūk, šeit arī sākas “jautrība“. Kas gan slēpjas aiz tiem noslēpumainajiem termiņiem „bāzes rādiuss“, „diametrs“ vai „skābekļa caurlaidība“… Tad paanalizēsim tos detalizētāk.

Biofinity īpatnībasŠajā attēlā redzat vienas no populārākajām mēneša kontaktlēcām pasaulē „Biofinity“ īpatnības, kuras izmantosim kā paraugu tālākai kopējo lēcu parametru paskaidrošanai.

Lietošanas laiks

Kontaktlēcas iedalāmas kategorijās pēc to valkāšanas ilguma, kuru lemj lēcu saturs un citi parametri. Galvenās lēcu kategorijas ir šādas:

  •  KalendārsVienas dienas – kontaktlēcas paredzētas vienreizējai lietošanai: no rīta ieliki jaunu pāri, bet vakarā izņēmi un izmeti. Šādas lēcas nodrošina mazāku acu kairinājumu un baktēriju pārnešanu uz acīm. Šādas lēcas parasti izvēlas aktīva dzīvesveida piekritēji, kuriem nav laika rūpēties par kontaktlēcu kopšanu un piefiksēt, kad laiks mainīt lēcas. Tā pat vannas istabas plauktiņus nav jānokrauj ar dažādiem kontaktlēcu kopšanas līdzekļiem: šķidrumiem un konteineriem. Starp citu, arī savu bagāžu, ja nolēmi doties ceļojumā.
  • 2 nedēļu – šīs kontaktlēcas piemērotas valkāšanai līdz 14 dienām. Tā ir viena no optimālākajām izvēlēm, jo divās nedēļās uz lēcu virsmas nepaspēj nosēsties liels olbaltumvielu daudzums, kas var traucēt redzamībai un acīs izraisīt diskomfortu.
  • Mēneša – šādas kontaktlēcas ir iecienītākas, īpaši dēļ ērtās laika rēķināšanas – daudz vieglāk atcerēties, kad jāmaina kontaktlēcas, jo tās tiek mainītas tajā pašā mēneša dienā.
  • Trīs mēnešu – šādas kontaktlēcas vislabāk patīk aktīviem cilvēkiem vai arī cilvēkiem, kas mēdz aizmirst par jaunu kontaktlēcu iegādi. Šādas lēcas vajadzēs pirkt tikai četras reizes gadā.

Diemžēl, statistika liecina, ka pat 57 % lēcu valkātāju taupa uz savu acu veselību un lēcas valkā ilgāku laiku kā rekomendējams. Šādi darīt nevajadzētu, ja rūpējaties par savu acu veselību.

Lietošanas režīms

Šis parametrs pēc būtības informē, vai ar kontaktlēcām drīkst gulēt vai nē. Ja pretī šim lauciņam ir norādīts vārds „dienas“, nozīmē, ka šādas kontaktlēcas drīkst valkāt tikai dienas laikā un pirms gulētiešanas obligāti ir jāizņem, jānotīra un uz nakti jāieliek speciālā šķīdumā.

Pagarinātās valkāšanas kontaktlēcas drīkst valkāt arī miega laikā, tāpēc „Nēsāšanas režīms“ lauciņā ir norādīts atļauto diennakts valkāšanas skaits. Tomēr acu jutīgumu un iespēju lēcas valkāt nepārtraukti ir jānovērtē acu ārstam.

Turklāt, pat ja norādīts, ka kontaktlēcas atļauts valkāt visu mēnesi neizņemot no acīm, rekomendējams vismaz reizi nedēļā tās izņemt, notīrīt un uz nakti atstāt mērcēties dezinfekcijas līdzeklī. Tādējādi tiek notīrīti nosēdušies netīrumi uz lēcu virsmas.

Materiāla veids

Kontaktlēcas var būt ražotas no hidrogēla vai silikona hidrogēla. Ar ko tās atšķiras?

Hidrogēla kontaktlēcas ir vecākas paaudzes, tāpēc to popularitāte samazinās. Šis materiāls izceļas ar to, ka skābekli acij nodod lēcā esošais ūdens, tad jo lielāks ūdens saturs, jo lēcām būs augstāka skābekļa caurlaidība un arī valkāt tās būs daudz ērtāk. Lai kā arī būtu, pat lielais ūdens saturs nenodrošina tādu skābekļa caurlaidību, lai kontaktlēcas varētu valkāt visu diennakti, tāpēc tās drīkst valkāt tikai līdz 12 stundām. Tieši tāpēc hidrogēls tiek plaši izmantots vienas dienas kontaktlēcu ražošanā.

Silikonhidrogēla lēcas ir pieskaitāmas jaunajai paaudzei dēļ pat 5-6 reizēm augstākas skābekļa caurlaidības. Tik lielisku skābekļa caurlaidību vairs nenodrošina lēcā esošais ūdens, bet gan silikons. Pašas jaunākās silikona hidrogēla lēcas izceļas ar lielu ūdens saturu un skābekļa caurlaidību, tāpēc tās arī ir tik ērtas.

Lai gan šīs kontaktlēcas ir daudz pārākas par hidrogēla lēcām, ir cilvēki, kuriem ir alerģija silikonam, tāpēc viņi var valkāt tikai hidrogēla kontaktlēcas.

Diametrs

Šis rādītājs norāda lēcas lielumu – standartā tas ir 14.0 mm. Krāsaino kontaktlēcu, vizuālai acu palielināšanai, diametrs var būt arī 15.0 mm. Diemžēl, mazākā acī šāda diametra lēca var turēties nestabili un mirkšķinot acis bīdīties.

Skābekļa caurlaidība

Skābekļa caurlaidība ir ļoti svarīga acu labsajūtai un veselībai – acis elpo un visu dienu nav jūtams diskomforts. Šis parametrs tiek mērīts Dk/t: jo šis skaitlis ir lielāks, jo kontaktlēcas ir caurlaidīgākas skābeklim. Lieliski, ja šis skaitlis pārsniedz 80. Dažu pagarinātās valkāšanas kontaktlēcām (dienai un naktij) skābekļa caurlaidība var būt pat 175 Dk/t.

Bāzes rādiuss

Šis parametrs apzīmē kontaktlēcas izliekumu. Ja šis izliekums ir lielāks kā acs, kontaktlēca „peld“ pa aci un tāpēc jūtams diskomforts. Ja izliekums ir mazāks – iespējami asaru cirkulācijas traucējumi.

Visbiežāk sastopamais bāzes rādiuss starp kontaktlēcu lietotājiem (uz lēcas iepakojuma apzīmējams „BC“) ir 8.6. Šo rādītāju nosaka acu ārsts.

Ūdens saturs

ŪdensKā jau minējām, lielāks ūdens saturs lēcās nodrošina labāku skābekļa caurlaidību. Aiz vien vairāku kontaktlēcu saturā ir pat 50-60 % ūdens, tāpēc acis ar skābekli tiek aprūpētas īpaši efektīgi.

Stiprumi

Tuvredzība tiek koriģēta ar „mīnusa“ dioptriju lēcām, bet tālredzība – „plusa“. Jo lielāks dioptriju skaitlis, jo vājāka redze. Kāda stipruma kontaktlēcas valkāt nosaka acu ārsts vizītes laikā – diemžēl, šo parametru paši nevaram noteikt.

Izmantojot šo lēcu parametru gidu, izvēlēties sev piemērotākās kontaktlēcas kļūs vienkāršāk par vienkāršu!

Leave a Reply