Ēdiens acīm

Ēdiens acīm

Ir daudzi veidi, kā uzlabot acu veselību: acu vingrināšana, pārtraukumi strādājot pie datora vai lasot grāmatu, piemērota un pietiekama atpūta naktī, bet tomēr viens no labākajiem veidiem, lai saglabātu un stiprinātu acu veselību ir piemērots uzturs. Iepazīstieties ar acu veselībai noderīgiem pārtikas produktiem.

Ēdieni veselīgām acīm

Zaļie dārzeņi – spināti, lapu kāposti, brokoļi un galviņkāposti ir bagātīgi ar A, B12, C un kalciju. Tika novērots, ka cilvēki, slimojot ar acu slimībām cieš no vitamīnu trūkuma organismā. Vitamīns C mazina kataraktu, dzeltenā plankuma deģenerācijas iespējamību. Vitamīni A un B stiprina acis.

Gatavojot zaļos dārzeņus nevajadzētu tos pārvārīt, pretējā gadījumā tie zaudēs vērtīgos vitamīnus un uzturvielas.

Ķiploki ir bagātīgi ar vitamīnu C, selēnu, kvercetīnu un vielām, kuras aktivizē antioksidantu ražošanu organismā. Šis vērtīgo uzturvielu “pušķis” mazina kataraktu un citas vecumdienu acu slimību iespējamības.

Burkāni. Vai esat redzējuši kaut vienu zaķi ar brillēm? Nē? Tādēļ, ka viņi ēd daudz burkānus. Burkānos ir beta karotīns un vitamīns A, kas stiprina acs tīkleni un aizsargā acis no kaitīgo saules staru ietekmes.

Paņemiet pāris lielākus burkānus, vienu-divas daiviņas ķiploku – sarīvējiet, uzberiet sauju sasmacinātus riekstus, šķipsniņu sāls, uzlejiet eļļu un… uz jūsu acu veselību!

Avokado ir bagātīgi ar luteīnu – daudz bagātīgāki nekā citi augļi un dārzeņi. Tas ir antioksidants, kurš krājas dzeltenajā plankumā (acs daļa, kurā redze ir visasākā). Novērots, ka lielāks luteīna daudzums organismā novērš dzeltenā plankuma deģenerāciju, kā arī aizsargā acis no kaitīgo saules staru ietekmes. Tā pat avokado ir bagātīgs E vitamīna avots.

Olas. Ja no rīta apēdīsiet vienu vai divas olas, jūsu acis tikai pateiksies. Olās ir luteīns, vitamīni A, B un cinks. Tie palīdz aizsargāt acis no acu vecumdienu slimībām, stiprina lēcu.

Sagrieziet rikās gatavu avokado, pievienojiet divas, četrās daļās sagrieztas cieti vārītas olas, dažas salātu lapas un tomātu rikas. Visu apbārstiet ar sāli, svaigi maltiem pipariem, uzlejiet nedaudz eļļas – lūk jums salāti acīm.

Zivis – vitamīna A, E un omega-3 taukskābju avots. Omega-3 palēlina vecumdienu dzeltenā plankuma deģenerāciju un glaukomas veidošanos, kā arī uzlabo tīklenes asinsriti. Visbagātīgākais ar omega-3 taukskābēm ir lasis, tuncis, menca un pat mūsu visu tik ļoti iecienītā siļķe.

Samaisiet maigu sojas mērci ar vienu karoti medu un šķipsniņu maltiem baltajiem pipariem. Ar šo mērci sasmērējiet laša fileju un lieciet labi uzkarsētā pannā. Cepot ik pa laikam uzlejiet mērces maisījumu un cepšanas beigās uzlejiet atlikušo mērci.

Rieksti – vēl viens omega-3 taukskābju avots. Lai gan rieksti nav tik bagātīgi ar omega-3 kā zivis, bet ikdienas saujiņa mandeļu, indijas riekstu vai zemesriekstu izglābs jūs no sausā acu sindroma un nākotnē palēlinās vecumdienu acu slimību veidošanos.

Melnā šokolāde. Veselīgs uzturs nenozīmē gardumu ierobežošanu. Ja gribat palīdzēt acīm našķojieties ar melno šokolādi. Tajā ir daudz flavonoīdi, kas stiprina acu asinsvadus. Ļoti lietderīga viela tiem kas slimo ar kataraktu, diabētisko retinopātiju, vecumdienu dzeltenā plankuma deģenerāciju.

Labu apetīti un uz veselību!

Leave a Reply