Mostas daba, dienas kļūst garākas un aizvien biežāk spīd saule. Pavasaris. Diemžēl, ne visi to sagaidot staro priekā, tieši pretēji – asaro. Nē, ne dēļ skumjām. Tā iemesls ir sezonas acu alerģija, kuras simptomi parādās atsilstot gaisam un sākot sprāgt pirmajiem pumpuriem. Kā cīnīties ar šādu likstu, kas traucē priecāties par šo skaisto gadalaiku?
Kas ir alerģija?
Alerģija tiek uzskatīta par spēcīgu cilvēka organisma aizsargsistēmas izraisītu reakciju uz no apkārtnes nokļuvušām nekaitīgām vielām. Tieši alerģiskajām daļiņām nokļūstot uz acs sākas iekaisums vai savādāk sakot, konjunktivīts (acu gļotādas iekaisums). Alergēni var nokļūt arī degunā, kur izveidojas iekaisums un vēlāk sasniedz arī acu gļotādu.
Kas izraisa?
Sezonas acu alerģiju parasti izraisa dažādu augu ziedēšanas periods, bet pavasara konjunktivīts var rasties arī tad, ja:
- vairāk sāk spīdēt saule;
- rodas ozona slāņa izmaiņas;
- palielinās gaisa piesārņojums, gāzu, putekļu, dūmu daudzums apkārtnē;
- rodas endokrīnās sistēmas traucējumi.
Tiek uzskatīts, ka vieni no galvenajiem augu ziedputekšņu alergēniem, kas izraisa acu iekaisumus ir:
- koku (alkšņu, lazdu, bērzu, ozolu);
- nezāļu (balanda, vērmele, vārpata);
- zāļu (kamolzāle; rudzi, dižauza, timotiņš, auzene).
Kā izpaužas?
Lai gan daudzi acu alerģijas simptomi ir raksturīgi arī citām slimībām, bet ikgadējā to atkārtošanās var izdot, ka tie rodas tieši dēļ acu alerģijas. Un tomēr šo diagnozi būtu jāapstiprina ārstam, pretējā gadījumā (tā pat kā neārstējot citas slimības) var draudēt komplikācijas
Sezonas acu alerģijai ir raksturīgas šādas nepatīkamas sajūtas:
- asarošana;
- apsārtums;
- nieze;
- plakstiņu pampums.
Kā konstatēt?
Acu alerģija tiek konstatēta veicot analīzes – vienkārši meklējams alergēns, kurš varēja izraisīt šādu organisma reakciju. Tam ir nepieciešama dūriena izmeklēšanas metode, kas tiek veikta uz apakšdelma ādas pilinot alergēnu. Izsmeļošākai informācijai tiek veiktas asins analīzes, kas ļauj noteikt specifiskus imunoglobulīna E klases svešķermeņus. Uzzinot alerģijas iemeslus tiek piemeklēta piemērotākā ārstēšana.
Kā savaldīt un ārstēt?
Izvairīties no pavasara acu alerģijas ir diezgan sarežģīti, jo diez vai šādā skaistā laikā kāds ir gatavs sēdēt mājās. Alerģijas ietekmi normālam dzīves ritmam var mazliet samazināt:
- vispirms, protams, vajadzētu izvairīties no alergēna, kurš izraisa šādas nepatīkamas sajūtas. Šādā gadījumā vismaz jau savā pagalmā ir ieteicams nestādīt un neaudzēt augus, kuru ziedputekšņiem esat alerģisks,
- izpaužoties acu simptomiem, īpaši niezei, nedrīkst berzēt acis, jo tas neuzlabos situāciju (varbūt uz minūti vai divām jutīsieties labāk), tieši pretēji – tikai pasliktinās iekaisuma gaitu.
- Sākoties alerģijai ir jāapmeklē divi ārsti: oftalmologs, kurš norādīs, kāda ārstēšana un zāles ir nepieciešamas, un alergologs, kurš palīdzēs noskaidrot, kādi alergēni izraisa acu iekaisumu.
- Niezi, apsārtumu, pampumu un asarošanu samazina acu pilieni. Vislabāk – bez konservantiem. Tie negrauž acis un var pilināt pat uz kontaktlēcām.
- Saulainās dienās ieteicams nēsāt saulesbrilles, lai sakairinātās acis no saules ietekmes netiktu vēl vairāk kairinātas.
Atliek novēlēt, lai pavasaris mūsu acīm būtu viegls un saudzējošs! 🙂